Instalacje i pomiary elektryczne
Projektowanie instalacji elektrycznych musi spełniać szczegółowe wymagania, takie jak zapewnienie ich prawidłowego działania oraz ochrona ludzi i pomieszczeń przed porażeniem prądem elektrycznym i nadmiernym wzrostem temperatury, która może spowodować pożar. Należy również pamiętać o zastosowaniu właściwych kryteriów, takich jak określenie dopuszczalnego spadku napięcia, oddziaływań elektromechanicznych i mechanicznych, na które w wielu przypadkach instalacje elektryczne mogą być narażone. Dlatego każdy z zatrudnianych przez nas fachowców posiada bogate doświadczenie, a także wiedzę zarówno praktyczną, jak i teoretyczną, co gwarantuje bezpieczne wykonywanie czynności.
Zasady doboru urządzeń zabezpieczających i przewodów elektrycznych
Istnieje kilka zasad, według których dobiera się przewody w obwodach instalacji elektrycznych. Polegają one na wyznaczaniu ich przekroju ze względu na różne czynniki, takie jak:
- wytrzymałość mechaniczna,
- dopuszczalny spadek napięcia,
- skuteczność ochrony przeciwporażeniowej,
- obciążalność prądowa długotrwała.
Dobór zabezpieczeń polega z kolei na ochronie przewodów łączących odbiorniki ze źródłem zasilania, przed skutkami przeciążeń i zwarć. Wykonywane przez nas instalacje elektryczne zapewniają sprawne działanie tych mechanizmów. Dobrze dobrane zabezpieczenia pozwalają na samoczynne wyłączenie zasilania, jeśli wystąpi zwarcie lub przeciążenie.
Pomiary instalacyjne
Pomiary instalacji elektrycznych polegają na dokładnych sprawdzeniu występowania napięcia w poszczególnych punktach, a także pomiaru rezystancji izolacji sprzętu, osprzętu, przewodów i odbiorników. W niektórych przypadkach należy też zmierzyć wartość napięcia, mocy i prądu pobieranego w rozdzielnicach. Jeśli pomiary wskazują na zły stan izolacji elektrycznej, należy znaleźć tego przyczynę, poprzez rozłączenie przewodów uszkodzonego obwodu, a następnie powtórzyć pomiary w jego fragmentach.